16.09.2021 - 17:19

ABD’de Premier Lig Yayın Hakları İçin 2 Milyar Dolar Ödeme Yapılması Bekleniyor

Dünyanın en popüler ligi Premier Lig’in ABD’deki yayıncısının kim olacağı merak konusu. NBC ile yıllık 150 milyon dolarlık bir anlaşma yapan Premier Lig’in, yeni yayın anlaşmasında 6 yıllık 2 milyar dolar elde etmesi bekleniyor.

Premier Lig’in ABD’deki yayıncısı 9 yıldır NBC. Yıllık 150 milyon dolarlık ödeme yapılan bu anlaşmanın son senesine girildi. Bloomberg’in haberine göre NBC de Premier Lig de yeni anlaşma imzalamak için hevesli ama Premier Lig yönetimi NBC’de ısrarcı değil. Zira yeni anlaşmanın, mevcut anlaşmanın iki katı değerine yapılma ihtimali azımsanmayacak derecede fazla.

NBC’nin Ücreti İki Katına Çıkarması Gerekecek


Mevcut anlaşma gereği Premier Lig'e yıllık 150 milyon dolar ödeme yapan NBC, Premier Lig yayın haklarının yeni sezonda da sahibi olmak için oldukça hevesli. Bununla birlikte NBC’nin yeni dönem Premier Lig yayın haklarını satın alması için bu tutarı en az iki katına çıkarması gerekiyor. Bu da 6 yıl için 2 milyar dolardan fazla bir para ödenmesi anlamına geliyor.

Birçok Önemli Şirket Premier Lig Yayın Hakları İçin Kapıda


NBC’nin Premier Lig ile anlaşamaması durumunda birçok şirketin bu yayın hakları için sırada olduğu belirtiliyor. Disney, WarnerMedia ve CBS’nin teklif vermeye hazır olduğu biliniyor. Bütün bunlarla birlikte Premier Lig’in de NBC’den memnun olduğu dile getiriliyor. Öte yandan Premier Lig, mevcut yayın hakkı fiyatının ikiye hatta üçe katlanabileceğinin de farkında.

Spor içeriği konusunda atılım yapan Disney’in Premier Lig yayın hakları için agresif olması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl La Liga yayın haklarını, sezonluk 175 milyon dolara satın almışlardı. Premier Lig için de en az 250 milyon doları gözden çıkarabilecekleri tahmin ediliyor.

Premier Lig yönetimi ise yayınların tamamen dijital platformlardan veya Pay-TV platformundan yayınlanmasına sıcak bakmıyor. Bir karma teklif sunacak şirketin öne çıkması bekleniyor. Şu an için favori NBC gözükse de önümüzdeki günlerin çok şeye gebe olduğunu söylemek gerek.

Diğer Haberler

Futbolun Şehirleri Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Futbolun Şehirleri, her Perşembe beIN Sports HD 1 ekranlarında futbolseverlerle buluşturuyor. Bir belgesel edasıyla hazırlanan programın sunucusu ise Barbaros Çıdal.
Lig Merkezi Her Hafta Sonu beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un liglerdeki son durumun mercek altına alındığı programı Lig Merkezi, her hafta sonu futbolseverlerle buluşuyor. Hafta sonları 13.00’te Burak Ölmez’in sunumu Olcay Çakır ve Tunç Kayacı’nın yorumlarıyla futbolseverlerin karşısına çıkan Lig Merkezi programını beIN Sports Haber ekranlarından izleyebilirsiniz.
Final Her Salı beIN Sports HD 1’de
Süper Lig’de geride kalan haftanın değerlendirildiği Final programı, her Salı günü 22.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Ali Okancı’nın sunduğu Tolga Zengin ve Ali Gültiken’in yorumlarıyla renk kattığı Final’i beIN Sports ekranlarından izleyebilirsiniz.
Spor Gazetesi Hafta İçi Her Gün 11.00’de Tivibu Spor’da
Tivibu Spor’un sevilen programı Spor Gazetesi, hafta içi her gün 11.00’de futbolseverlerle buluşuyor. Erkut Öztürk ve Altan Tanrıkulu’nun yer aldığı programı, Tivibu Spor ekranlarından şifresiz olarak izleyebilirsiniz.
Kuşak Çatışması Her Çarşamba 21.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Kuşak Çatışması, her Çarşamba 21.00’de izleyicilerle buluşuyor. Mert Yüksektepe, Raşit Altun ve Tunç Kayacı’nın Süper Lig maçlarını mercek altına aldığı programı beIN Sports aboneleri naklen izleyebilirler.
Kaleci ve Golcü Her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un ilgi çekici programlarından biri olma yolunda ilerleyen Kaleci ve Golcü, her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Süper Lig’de kurtarışları Tolga Zengin’in, golleri ise Ali Gültiken’in yorumladığı Kaleci ve Golcü programını, beIN Sports HD 1 ve beIN Connect üzerinden izleyebilirsiniz.
Önder Özen ve Emre Özcan Socrates Dergi’de Türk Futbolunun Sorunlarına Değinecek
Socrates Dergi, Youtube’da özel bir seriye başlayacağını duyurdu. Her Cuma günü Önder Özen ve Emre Özcan, 8 bölümlük mini seride Socrates Dergi Youtube abonelerinin karşısına çıkacak.
Muhabir Masası Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un 2021/22 sezonuyla birlikte imza atmaya başladığı programlardan Muhabir Masası, her Perşembe 20.00 beIN Sports HD 1’de. Hafta içi Süper Lig maçlarının olmadığı haftalarda beIN Sports’un başarılı muhabirlerinin takımlardan son gelişmeleri derlediği Muhabir Masası programını, beIN Sports HD 1 ekranlarından izleyebilirsiniz.
beIN Manşet Hafta İçin Her Gün beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı beIN Manşet, hafta içi her gün saat 11.00’de beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1 ekranlarında sporseverlerle buluşuyor. Murat Caner’in sunumu, Uğur Meleke’nin yorumlarıyla hafta içi her gün futbol dünyasından önemli gelişmeleri beIN Manşet programında bulabilirsiniz.
beIN Tenis Her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un yeni programlarından beIN Tenis, yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başladı. Ulaş Çan ve Berceste Şeber’in sunduğu beIN Tenis programını, her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber ve beIN Sports Youtube kanallarından izleyebilirsiniz.