11.09.2021 - 11:29

China Media Group Olimpiyat Yayın Haklarını 2032 Yılına Kadar Uzattı

Çin’in devlet medya şirketi China Media Group, Olimpiyat Oyunları yayın hakkını 2032 yılına kadar uzattı. 2024, 2028 ve 2032 Olimpiyatları CMG’nin ürünü CCTV ekranlarında Çinli sporseverlerin karşısına çıkacak.

Son dönemde dünyanın dört bir yanında uzun soluklu anlaşmalar dikkat çekiyor. Bu anlaşmalardan birine China Media Group imza attı. Olimpiyat yayın haklarını satın alan şirket, 2032 Brisbane Olimpiyatları dahil olmak üzere önümüzdeki 3 olimpiyatı yayınlayacağını açıkladı.

2014 yılında Olimpiyat yayın haklarını satın alan CMG, 2024 Paris Olimpiyatları’na kadar geçerli bir anlaşma imzalamıştı. Bu anlaşma için ödenen tutar ise 550 milyon dolardı. Yeni anlaşma için ne kadar ödeme yapıldığı açıklanmadı.

Anlaşma Kış Olimpiyatlarını da Kapsıyor


Yeni anlaşmayla birlikte CCTV, 2026 ve 2030’daki Kış Olimpiyat Oyunlarını da ekranlara getirecek. Böylece devlet televizyonu üzerinden Çinli sporseverler olimpiyatların tüm heyecanını takip edebilecek.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ile yapılan anlaşma Çin dışınca Makao’yu da kapsıyor. Tokyo’ya tam 800 kişilik bir ekiple giden ve 4K yayınlar yapan CCTV’nin yeni anlaşmayla birlikte özellikle 2032 yılında eşsiz bir deneyim sunması bekleniyor.

Uzun Süreli Anlaşma Türkiye Televizyonları İçin Mümkün mü?


Türkiye’deki televizyon kanallarının ve TV platformlarının ciddi sorunlarla uğraştığı biliniyor. Bu yüzden de uzun vadeli anlaşmalar yapmak çok kolay olmuyor. Diğer yandan olimpiyatlar yayın hakları özelinde yayıncıları RTÜK kuralları da zorluyor. Şifresiz yayınlanmak zorunda olan olimpiyat oyunlarını bu yüzden yıllardır TRT ekranlara getiriyor.

Olimpiyat oyunları dışında da uzun vadeli anlaşmalar yapmak aslında çok kolay değil. Zira kurun yükselmesi sonrasında kanallar ve platformlar önümüzdeki ay ne ile karşılaşacaklarını bilmiyor. Bu da 10 yıllık, 20 yıllık anlaşmalar yapmayı onlar adına zorlaştırıyor. Bunun yanında birçok yayın ihalesi de halihazırda maksimum 5 yıllık açılıyor. 

Uzun vadeli anlaşmalar yapabilen şirketler Türkiye ile doğrudan bir bağı olmayan şirketler oluyor. Örneğin; Eurosport, geçtiğimiz haftalarda Avustralya Açık yayın haklarını 2031 yılına kadar uzattı. Eurosport dışındaki özel kanalların bu tarz uzun vadeli bir anlaşmaya imza atması kolay gözükmüyor. 

Diğer Haberler

Futbolun Şehirleri Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Futbolun Şehirleri, her Perşembe beIN Sports HD 1 ekranlarında futbolseverlerle buluşturuyor. Bir belgesel edasıyla hazırlanan programın sunucusu ise Barbaros Çıdal.
Lig Merkezi Her Hafta Sonu beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un liglerdeki son durumun mercek altına alındığı programı Lig Merkezi, her hafta sonu futbolseverlerle buluşuyor. Hafta sonları 13.00’te Burak Ölmez’in sunumu Olcay Çakır ve Tunç Kayacı’nın yorumlarıyla futbolseverlerin karşısına çıkan Lig Merkezi programını beIN Sports Haber ekranlarından izleyebilirsiniz.
Final Her Salı beIN Sports HD 1’de
Süper Lig’de geride kalan haftanın değerlendirildiği Final programı, her Salı günü 22.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Ali Okancı’nın sunduğu Tolga Zengin ve Ali Gültiken’in yorumlarıyla renk kattığı Final’i beIN Sports ekranlarından izleyebilirsiniz.
Spor Gazetesi Hafta İçi Her Gün 11.00’de Tivibu Spor’da
Tivibu Spor’un sevilen programı Spor Gazetesi, hafta içi her gün 11.00’de futbolseverlerle buluşuyor. Erkut Öztürk ve Altan Tanrıkulu’nun yer aldığı programı, Tivibu Spor ekranlarından şifresiz olarak izleyebilirsiniz.
Kuşak Çatışması Her Çarşamba 21.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Kuşak Çatışması, her Çarşamba 21.00’de izleyicilerle buluşuyor. Mert Yüksektepe, Raşit Altun ve Tunç Kayacı’nın Süper Lig maçlarını mercek altına aldığı programı beIN Sports aboneleri naklen izleyebilirler.
Kaleci ve Golcü Her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un ilgi çekici programlarından biri olma yolunda ilerleyen Kaleci ve Golcü, her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Süper Lig’de kurtarışları Tolga Zengin’in, golleri ise Ali Gültiken’in yorumladığı Kaleci ve Golcü programını, beIN Sports HD 1 ve beIN Connect üzerinden izleyebilirsiniz.
Önder Özen ve Emre Özcan Socrates Dergi’de Türk Futbolunun Sorunlarına Değinecek
Socrates Dergi, Youtube’da özel bir seriye başlayacağını duyurdu. Her Cuma günü Önder Özen ve Emre Özcan, 8 bölümlük mini seride Socrates Dergi Youtube abonelerinin karşısına çıkacak.
Muhabir Masası Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un 2021/22 sezonuyla birlikte imza atmaya başladığı programlardan Muhabir Masası, her Perşembe 20.00 beIN Sports HD 1’de. Hafta içi Süper Lig maçlarının olmadığı haftalarda beIN Sports’un başarılı muhabirlerinin takımlardan son gelişmeleri derlediği Muhabir Masası programını, beIN Sports HD 1 ekranlarından izleyebilirsiniz.
beIN Manşet Hafta İçin Her Gün beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı beIN Manşet, hafta içi her gün saat 11.00’de beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1 ekranlarında sporseverlerle buluşuyor. Murat Caner’in sunumu, Uğur Meleke’nin yorumlarıyla hafta içi her gün futbol dünyasından önemli gelişmeleri beIN Manşet programında bulabilirsiniz.
beIN Tenis Her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un yeni programlarından beIN Tenis, yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başladı. Ulaş Çan ve Berceste Şeber’in sunduğu beIN Tenis programını, her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber ve beIN Sports Youtube kanallarından izleyebilirsiniz.