10.09.2021 - 12:14

Bundesliga Güney Amerika Yayın Haklarını ESPN Satın Aldı

Almanya Bundesliga’nın Güney Amerika yayın haklarını ESPN satın aldı. 5 yıl boyunca Güney Amerika’da Bundesliga maçları ESPN ekranlarında ve Star+ platformunda olacak.

Almanya’nın en üst düzey futbol ligi Bundesliga, son dönemde birçok rakibini geride bırakmayı başardı. Otoritelere göre İngiltere ile birlikte en tempolu futbolun oynandığı Bundesliga, dünyanın dört bir yanından da izleyici buluyor. 

Bayern Münih, Borussia Dortmund, Leverkusen, Leipzig, Wolfsburg gibi kulüplerin yer aldığı Bundesliga’nın Güney Amerika’daki yayıncısı ESPN oldu. Disney’in bir ürünü olan ESPN, 5 yıl boyunca Güney Amerika’daki futbolseverlere Bundesliga’yı sunacak. 

Her Hafta 3 Maç ESPN’de


Bundesliga yayın haklarını satın alan ESPN, her hafta 3 mücadeleyi ekranlara getireceğini açıkladı. Geri kalan mücadeleler ise Disney’in dijital platformu Star+’ta olacak. 

Arjantin, Bolivya, Şili, Kolombiya, Ekvador, Paraguay, Peru, Uruguay ve Venezuela'da Bundesliga yayınlarına imza atacak olan ESPN, İspanyolca ve İngilizce yayınlar yapacak. Ayrıca Almanya Süper Kupası da bu ekranlarda olacak.

Benzer Anlaşma Türkiye Süper Ligi için Olsaydı…


Yayın hakkı satın alan bir şirketin haftada sadece 3 maçı kanalından, geri kalan maçları ise dijital platformdan yayınlaması son dönemde popüler. Türkiye ise henüz bu tarz anlaşmalara hazırlıklı değil. Türkiye Süper Ligi yayın haklarının bu tarz bir ihaleyle verilmesi, muhtemelen çok ciddi tepkileri beraberinde getirecektir.

ESPN ile Bu Ortaklığı Geliştirmekten Gurur Duyuyoruz


Bundesliga CEO’su Robert Klein, yeni anlaşmayla ilgili açıklamalarda bulundu. ESPN ile uzun süreli bir ilişkileri olduğunu belirten Klein, şu ifadeleri kullandı:

Bundesliga futbolunu İspanyolca konuşulan Güney Amerika ülkelerinde ESPN sayesinde daha iyi tanıtacağız. ESPN ile mevcut ortaklığımızı geliştirmekten gurur duyuyoruz. Bundesliga’da Güney Amerika’dan gelen futbolcuların sayısı her geçen gün artıyor. Bu da Güney Amerikalı futbolseverlerin lige ilgi duymasını sağlıyor. ESPN ile kurduğumuz ortaklık, Bundesliga’nın Güney Amerika’da popülerliğine katkı sağlayacak.

Türkiye’de 4 Yıl Boyunca 2 Yayıncı Olacak


Yaz aylarında Bundesliga Türkiye yayınları için alışagelmişin dışında bir durum yaşandı. Önce beIN Sports, Bundesliga yayın haklarını satın aldığını açıkladı. Daha sonrasında Tivibu ligin başlamasına iki gün kala Bundesliga’yı yayınlayacağını kamuoyuyla paylaştı.

Önümüzdeki 4 sezon boyunca Bundesliga, Türkiye’de hem beIN Sports hem de Tivibu Spor ekranlarında olacak. Geçmişte Türkiye’de Avrupa ligleri için bu tarz bir durum yaşanmamıştı.

Diğer Haberler

Futbolun Şehirleri Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Futbolun Şehirleri, her Perşembe beIN Sports HD 1 ekranlarında futbolseverlerle buluşturuyor. Bir belgesel edasıyla hazırlanan programın sunucusu ise Barbaros Çıdal.
Lig Merkezi Her Hafta Sonu beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un liglerdeki son durumun mercek altına alındığı programı Lig Merkezi, her hafta sonu futbolseverlerle buluşuyor. Hafta sonları 13.00’te Burak Ölmez’in sunumu Olcay Çakır ve Tunç Kayacı’nın yorumlarıyla futbolseverlerin karşısına çıkan Lig Merkezi programını beIN Sports Haber ekranlarından izleyebilirsiniz.
Final Her Salı beIN Sports HD 1’de
Süper Lig’de geride kalan haftanın değerlendirildiği Final programı, her Salı günü 22.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Ali Okancı’nın sunduğu Tolga Zengin ve Ali Gültiken’in yorumlarıyla renk kattığı Final’i beIN Sports ekranlarından izleyebilirsiniz.
Spor Gazetesi Hafta İçi Her Gün 11.00’de Tivibu Spor’da
Tivibu Spor’un sevilen programı Spor Gazetesi, hafta içi her gün 11.00’de futbolseverlerle buluşuyor. Erkut Öztürk ve Altan Tanrıkulu’nun yer aldığı programı, Tivibu Spor ekranlarından şifresiz olarak izleyebilirsiniz.
Kuşak Çatışması Her Çarşamba 21.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı Kuşak Çatışması, her Çarşamba 21.00’de izleyicilerle buluşuyor. Mert Yüksektepe, Raşit Altun ve Tunç Kayacı’nın Süper Lig maçlarını mercek altına aldığı programı beIN Sports aboneleri naklen izleyebilirler.
Kaleci ve Golcü Her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un ilgi çekici programlarından biri olma yolunda ilerleyen Kaleci ve Golcü, her Çarşamba 20.00’de beIN Sports HD 1 ekranlarında. Süper Lig’de kurtarışları Tolga Zengin’in, golleri ise Ali Gültiken’in yorumladığı Kaleci ve Golcü programını, beIN Sports HD 1 ve beIN Connect üzerinden izleyebilirsiniz.
Önder Özen ve Emre Özcan Socrates Dergi’de Türk Futbolunun Sorunlarına Değinecek
Socrates Dergi, Youtube’da özel bir seriye başlayacağını duyurdu. Her Cuma günü Önder Özen ve Emre Özcan, 8 bölümlük mini seride Socrates Dergi Youtube abonelerinin karşısına çıkacak.
Muhabir Masası Her Perşembe beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un 2021/22 sezonuyla birlikte imza atmaya başladığı programlardan Muhabir Masası, her Perşembe 20.00 beIN Sports HD 1’de. Hafta içi Süper Lig maçlarının olmadığı haftalarda beIN Sports’un başarılı muhabirlerinin takımlardan son gelişmeleri derlediği Muhabir Masası programını, beIN Sports HD 1 ekranlarından izleyebilirsiniz.
beIN Manşet Hafta İçin Her Gün beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1’de
beIN Sports’un sevilen programı beIN Manşet, hafta içi her gün saat 11.00’de beIN Sports Haber ve beIN Sports HD 1 ekranlarında sporseverlerle buluşuyor. Murat Caner’in sunumu, Uğur Meleke’nin yorumlarıyla hafta içi her gün futbol dünyasından önemli gelişmeleri beIN Manşet programında bulabilirsiniz.
beIN Tenis Her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber’de
beIN Sports’un yeni programlarından beIN Tenis, yaklaşık 2 ay önce yayın hayatına başladı. Ulaş Çan ve Berceste Şeber’in sunduğu beIN Tenis programını, her Pazartesi 15.00’te beIN Sports Haber ve beIN Sports Youtube kanallarından izleyebilirsiniz.